Bulgaristan’dan Türkiye’ye büyük göçün perde arkası…

Bulgaristan’da komünizm döneminde Türklere karşı girişilen isim değiştirme ve Türk azınlığı göçe zorlama kampanyasının bir önemli belgesi daha ortaya çıkarıldı.
Dönemin Devlet Başkanı Todor Jivkov’un 23 Haziran 1989 tarihinde yaptığı Moskova ziyareti sırasında dönemin SSCB lideri Mihail Gorbaçov ile yaptığı görüşmenin tutanaklarını yayımladı.
Tutanaklara göre, Kremlin Sarayı’nda yapılan görüşmede, Jivkov Gorbaçov’a, Bulgaristan’dan en az 500 bin Türkü göçe zorlayacaklarını açık açık dile getirdi.
İki liderin şu sözleri tutanaklara geçti:

Jivkov “Ülkemizde iki büyük sorun var. Birincisi ekonomi. Bunu halletme şansımız var. İkinci sorunumuz ise Müslümanlar. Elimizdeki verilere göre bunların sayısı 800-850 bin civarında. Yıllık nüfus artışları ise 15-16 bin. Eğer bir tedbir almazsak 20 yıl sonra Bulgaristan ikinci bir Kıbrıs’a dönüşecek. Bizim hesaplarımıza göre, 500 bin kişiyi göç ettirmemiz gerek. Ancak sizin de anlayacağınız gibi, Türkiye’nın bunları kabul etmesi mümkün değil. Bunun için yeni bir politika üretmemiz lazım. Bunu en kısa sürede hazırlayıp Politbüro’ya sunacağım. Ama kesin görüşümüz şu: Biz bunları asla Türk olarak kabul etmeyeceğiz.”