Seninle dost olmak isteyenle dost olmalısın

Bulgaristan’ın Türkiye’deki göçmen lobisini kullanamadığını söyleyen film yapımcısı Adela Peeva, “Babam bana Türklerle Bulgarlar arasında fark olmadığı fikrini daha küçük yaşta aşıladı.” diyor. Sanatçının bir yıl önce çektiği Türk’lerin sorunları, Türkiye’ye göçmeleri, orada yaşamlarını anlatan “İstenmeyenler” adlı film dünyanın dört bir yanında düzenlenen festivallerde ödüller kazanıyor. Şu anda da azınlıklar hakkında başka filmler hazırlamaya devam ediyor.
– Sizce ülkemizde Türk lerle Bulgarlar arasındaki dostluk ne anlam taşır?
Belki Türk Bulgar dostluğu için konuşacak en uygun kişi ben değilim. Çünkü ben göç olayları için film yaptım. Bu filmi uzun zaman içerisinde yaptım ve birçok Türkle dost oldum.
Böyle bir “Türk Bulgar dostluğu” denen soruya ne gerek var ki? İki kişi arasında dostluk ancak onlar isterlerse, anlaşırlarsa olabilir. Ben seninle çok yakın dost olabilirim ama yanında oturan Ahmet’le olamam. Türk olduğu için değil, yalnız onun da anlaşamadığım İvan gibi olması beni etkiler, onunla anlaşamam. Dünyaya bakış açılarımız farklı, birbirimizi beğenmiyoruz. Yani mesele iki tarafın birbirini anlama çabası göstermesinde.
– Fakat, genel olarak sanki Bulgarlar bizim dostluğumuzu istemiyorlar.